رسول قاسمی کارشناس کامپیوتر حوزه معاونت دانشجویی فرهنگی

اصول و قوانین تایپ

آشنایی با میز و صندلی تایپیست :
میز تایپیست معمولاً دارای دو یا سه کشو می باشد.
تایپیست میتواند وسایل کار خود را در آنها قرار دهد. ارتفاع استاندارد این میز معمولاً 70 تا 72 سانتیمتر است.
میز تایپیست باید طوری قرار گیرد که نور طبیعی از پشت سر و یا سمت راست تایپیست بتابد و اگر تایپیست از چراغ رومیزی استفاده میکند می بایست چراغ روشنایی در سمت راست ، متناسب با دید نصب شود. صندلی تایپیست دارای تکیه گاه با دو فنر نرم می باشد، این تکیه گاه بوسیله یک اهرم به میله صندلی متصل است که تایپیست می تواند ارتفاع آنرا متناسب با اندام خود کم یا زیاد کند.
میله صندلی از پائین به یک فنر قوی در زیر نشیمن گاه مربوط است که میتوان آن را به طرف جلو و یا عقب حرکت داد. این صندلی گردان است . ارتفاع استاندارد آن از کف تا زیر زانو 45 سانتی متر می باشد ولی تایپیست به تناسب اندام خود میتواند آنرا بالا و یا پائین ببرد .
قبل از شروع کار به نکات زیر توجه نمائید :
به گونه ای که تکیه گاه پشت ، کف پاها و همچنین مهره های ستون فقرات به حالت صاف قرار گیرند ، روی صندلی بنشینید.
خم شدن به جلو یا عقب ضمن ایجاد خستگی باعث بروز عوارض ناشی از عدم رعایت صحیح نشستن نیز می گردد.
اکنون کارهای عملی را شرح خواهیم داد :
1-صفحه کلید را طوری روی میز قرار دهید که لبه کی برد با لبه میز موازی باشد و به حالت صحیح و مناسب بین دو دست شما قرار گیرد.
2-صندلی خود را طوری میزان کنید که فاصله مناسب و دلخواه را داشته باشید.
3-پاهایتان زیر صندلی قرار نگیرد بلکه کف پاها در زیر میزو بطور صاف روی زمین قرار گیرد و پای راست کمی جلوتر از پای چپ شما باشد .
4-دستهای شما می بایست با ماشین زاویه 90 درجه تشکیل دهد.
5-انگشتان خود را به حالت نیمه خمـــیده روی دگمه ها بگذارید و از تکان دادن بازو یا مچ ها خودداری نمایید.
مکاتبات اداری و بازرگانی :
مکاتبات :
مکاتبات عبارت است از نوشته هایی به منظور آگاهی ، اطلاع و خبر بین دو یا چند نفر ، موسسه ، شرکت و سازمان که میتواند به وسیله پست یا فرد انجام گیرد.
مکاتبات در وحله اول بررسی ، اقدام و سپس بایگانی می گردد.
مکاتبات بر دو نوع است :
1- مکاتبات بازرگانی
2- مکاتبات اداری

- مکاتبات بازرگانی :
مکاتبات بازرگانی عبارت است از نوشته های بازرگانی درباره تولید ، خرید ، فروش ، ارائه خدمات و مسائل مالی .
مطالب چاپی روی نامه های بازرگانی بشرح زیر است : بطور معمول نامه های بازرگانی دارای سرلوحه ای است که نوع و چگونگی فعالیت های موسسه را نشان میدهد. سرلوحه آن عبارتست از :
- علامت تجاری
- نام موسسه
- شماره ثبت دفتر شرکت ها
- نشانی
- تلفن
- نشانی تلگرافی ، تلکس و یا فاکس
- نوع فعالیت
- مکاتبات اداری :
تفاوت مکاتبات اداری در اندازه کاغذ، فرم و شکل نوشتاری آن می باشد .

قوانین تایپ فارسی

- قوانین تایپ :
اکنون شروع به تایپ نمائید. با زدن Space کلمات از یکدیگر جدا می شوند. زمانی که یک سطر تمام می شود برای رفتن به سطر بعد لازم نیست Enter بزنید ، برنامه توسط خصوصیت Word Wrap موجب می گردد که سطر شما بدون زدن Enter شکسته شود . اکنون یک جمله به پایان رسید . نقطه را گذاشته و ادامه دهید تا جمله بعدی نیز تمام شود. آیا بنظر شما یک پاراگراف پایان پذیرفته و یا چون دو جمله دارید ، دو پاراگراف تایپ کرده اید؟ در جواب باید گفت یک پاراگراف شامل یک حرف ، یک سطر یا چند سطر است که تا پایان نپذیرفته Enter نباید زد. هرگاه Enter زده شد به مفهوم پایان یک پاراگراف است .
- اصول تایپ :
تایپ فارسی : درس اول


تمرین :
شکیبا – ساسان – مامان – تینا – تمشک – آسان – انگشتان – بایگانی – گلابی – گیتی – مالش - نان – آب – شام – سام – سیاست – کیاست – تابستان – شایان – مات – ماش – کمک یاس – تلاش- یال – شبنم – شب – کمال – کمان – سیمین – شکاک – شکیل - آسمان آبان – لباس – سامانتا- تمام – شمیم – نیک – اناب – آسیاب – لام – کام – گلاب – گلشن – کامیاب – تابان – سلام – کتلت – سیمان - آبی

- از کلید میانبر ALT+SHIFT سمت چپ برای تبدیل صفحه کلید به لاتین و از کلید میانبر ALT+SHIFT سمت راست برای تبدیل صفحه کلید به فارسی استفاده کنید.

از کلید ترکیبی CTRL+SHIFT سمت چپ برای چپ چین و از کلید ترکیبی CTRL+SHIF سمت راست برای راست چین کردن استفاده نمایید.
 
نمونه نامه اداری
تاریخ : 7/8/1381
شماره :
6275987پیوست : دارد
سازمان آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان

به : سرپرست آموزش

از : شرکت پیشگام وابسته به انرژی اتمی اصفهان
موضوع : آموزش اینترنت

عطف به نامه شماره 441 مورخ 5/6/1381 از آن سازمان محترم درخواست میشود یک نفرمدرس را جهت آموزش اینترنت به این مرکز معرفی نمائید . ضمناً خواهشمند است دستور فرمائید چند نسخه از جزوه آموزشی اینترنت به این شرکت ارسال نمایند.

قبلاً از همکاری شما سپاسگزاری میگردد.

نام و نام خانوادگی

مسئول امور ادارینمونه دیگری از یک نامه اداری همراه با رونوشت :

تاریخ : 7/8/1381
شماره : پ/75034
پیوست : دارد
سازمان آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان
به : سرپرست آموزش
از : شرکت پیشگام وابسته به انرژی اتمی اصفهان
موضوع : آموزش Word

احتراماًء
عطف به نامه شماره 441 مورخ 5/6/1381 از آن سازمان محترم درخواست میشود یک نفر مدرس را جهت آموزش Word به این شرکت معرفی نمائید . ضمناً خواهشمند است دستور فرمائید چند نسخه از جزوه آموزشی Word به این شرکت ارسال نمایند.
قبلاً از همکاری شما سپاسگزاری میگردد.

نام و نام خانوادگی
مسئول امور اداری
رونوشت :
- اداره اطلاعات
- بایگانی
انتخاب قلم Font
قلم مهمترین ابزار یک برنامه تایپی می باشد.
برای دسترسی به این قلمها راههای متفاوتی وجود دارد یکی از آنها استفاده از منوی Format و زیر منوی Font است . روش دیگر استفاده از ماوس است که بر روی یکی از سطــرهای تایپ شده رفته و کلیک راست می کنیم و گزینه Font را انتخاب می نمائیم . روش دیگری که برای دسترسی به کادر محاوره ای Font میتوان عنوان کرد استفاده از کلید ترکیبی Ctrl+D می باشد .
روش دیگر استفاده از کلید ترکیبی Ctrl+Shift+F سپس استفاده از کلید های جهت نما یا Arrow Key و انتخاب قلم مورد نظر و زدن کلید Enter می باشد .
- کادر محاوره ای Font :
در این کادر محاوره ای دو کادر عربی و لاتین دیده میشود که با توجه به متن خود آنها را انتخاب می کنید توسط Box جلوی گزینه Font میتوانید از قلمهای گوناگونی استفاده نمائید هر قلم شکل متفاوتی با قلم دیگر دارد و برای آنکه قابل شناسایی باشد اسمی برای آن در نظر گرفته شده است .
- Font Style : توسط این گزینه قلمها را به یکی از حالتهای نوشته در Box در میآورید. البته از کلید های ترکیبی Ctrl+B برای حالت Bold و از کلیدهای ترکیبی Ctrl+I برای حالت Italic میتوان استفاده نمود. البته میتوانید دکمه Bold و Italic از نوار ابزار Formatting را نیز انتخاب نمائید.
- Size : توسط این گزینه میتوانید یک متن را ریز تر یا درشت تر بنویسید. برای تغییر اندازه قلم میتوان از کلید ترکیبی Ctrl+Shift+< یا > و همچنین از کلید ترکیبی Ctrl+[ یا ] نیز استفاده نمود. یکی دیگر از راههای تغییر اندازه قلم استفاده از کلید ترکیبی Ctrl+Shift+P سپس استفاده از کلیدهای جهت نما برای انتخاب سایز و زدن Enter جهت تائید آن استفاده نمود. البته میتوانید دکمه Size از نوار ابزار Formatting را نیز انتخاب نمائید.
- Color : یکی دیگر از مزیتهای Word این است که به شما امکان چاپ رنگی میدهد توسط این گزینه میتوانید برای فونتهای خود رنگهای مختلف انتخاب کنید. توجه داشته باشید که اگر به متن خود رنگ دادید و این متن را با چاپگر سیاه و سفید چاپ نمودید چاپگر ، متن رنگی شما را به حالت طیفی از سیاه و سفید چاپ خواهد کرد. چنانچه رنگ خودکار Automatic را انتخاب کرده باشید اگر رنگ زیر زمینه عوض شود رنگ قلم نیز بطور خودکار و با توجه به رنگ زمینه عوض خواهد شد.
البته میتوانید دکمه Font Color از نوار ابزار Formatting را نیز انتخاب نمائید.
Underline : از طریق این گزینه میتوانید زیر متن خود خط بکشید . با انتخاب None که به صورت پیش فرض انتخاب شده است زیر لغات خط کشیده نمی شود. انتخاب Word Only باعث می شود که فقط زیر لغات خط کشیده شود و زیر فاصله هایی که با Space هستند خطی کشیده نمی شود.
البته میتوانید دکمه Underline از نوار ابزار Formatting را نیز انتخاب نمائید و یااز کلید ترکیبی Ctrl+U استفاده نمایید.
- Effect :
Superscript : از این گزینه برای تایپ توان استفاده میشود البته از کلید ترکیبی Ctrl+Shift+(+) نیز میتوان استفاده نمود.
- Subscript: از این گزینه برای اندیس پائین استفاده میشود البته از کلید ترکیبی Ctrl+(+) نیز میتوان استفاده نمود.
- Hidden : با استفاده از این گزینه می توان متن بلوک شده را پنهان نمود تا در پرونده نمایش داده نشود ، برای نمایش مجدد باید پرونده را بلوک کرده و ضربدر داخل این گزینه را برداشت. درصورتیکه خواستیــد متــن بلوک شده پنهان شـود و Hidden را انتخاب نمودیــد و این کار صـورت نگرفت دقت نمایید که :
1- علامت (Show/Hide) در نوار ابزار Standard غیر فعال باشـد.
2- در منوی Tools زیر منوی Option ، برگ نشان View گزینه Hidden text انتخاب نشده باشد.
Default : تمام تنظیمات را به حالت پیش فرض برمی گرداند.
Preview : جعبه نمایش است .
کادر محاوره ای Character Spacing :
Scale : توسط این گزینه میتوانید متن خود را کشیده یا باز کنید توجه داشته باشید که فشرده سازی یا باز کردن عملی است که بر سر قلمها خواهد آمد نه بر سر فاصله بین حروف.
Spacing : فاصله بین حروف یک کلمه را کم و یا زیاد می کند.
Position: متن خود را (Lowered) پائین تر و یا (Raised) بالاتر از خط اصلی قرار میدهد و برای تایپ فرمولها از آن استفاده میشود . باید توجه داشت که بالا یا پائین رفتن کلمات از خط اصلی توسط کاربر تنظیم میشود و تفاوت آن با Superscript,Subscript در همین است زیرا توسط این دو گزینه توان یا اندیس پائین فاصله آنها تا خط اصلی اتوماتیک تنظیم میشود.
کادر محاوره ای Text Effects :
Animation: در صورتی که متن خود را بلوک کرده و یکی از گزینه های این کادر محاوره ای را انتخاب کنید دور متن انتخابی شما طیفی از نوارهای رنگی ظاهر میشود که آن متن را در صفحه مانیتور مشخص و نمایان میکند.
برگردان و انجام مجدد -Undo & Redo
قلمی عوض کرده اید . متنی پاک کرده اید . رنگ قلم را تغییر داده اید هر عملی که انجام داده اید مهم نیست چنانچه از کاری که کرده اید پشیمان شده اید از Undo یا کلید ترکیبی Ctrl+Z میتوانید استفاده نمائید. حالا اگر خواستید عملی را که لغو کرده اید مجددا انجام دهید از Redo یا از کلید ترکیبی Ctrl+Y استفاده نمایید.
- همچنین میتوانید برای سرعت بخشیدن به کار از فلش کوچکی که به دو طرف خمیده شده است در نوار ابزار Standard استفاده کنید و یا این دو فرمان را از منوی Edit انتخاب نمایید.
بزرگ نمایی (Zoom) :
برای رسیدن به این زیر منو باید از منوی View استفاده کرد. چنانچه صفحه خود را کوچک می بینید میتوانید توسط فرمان بزرگنمایی صفحه را بزرگ نمایید.
عمل بزرگنمایی از طریق نوار ابزار Standard نیز ممکن است و حتی میتوان اندازه دلخواه را در Box تایپ نموده و Enter زد .
Page Width: بزرگنمایی به اندازه ای است که عرض صفحه (پهنا) مشخص باشد.
Whole Page : بزرگنمایی به اندازه ای است که تمام صفحه در این حالت با جزئیات آن کاملاً مشخص است . Many Page: توسط این گزینه میتوانید چند صفحه را همزمان مشاهده کنید.
Percent : بزرگنمایی میتواند بصورت دلخواه باشد. باید توجه داشت در صورتیکه بخواهید تمام گزینه های فوق فعال باشند باید پنجره روی حالت Page Layout باشد . این گزینه را میتوانید از منوی View انتخاب نمائید.
بلوک به کمک ماوس

برای بلوک کردن به کمک ماوس کافی است روی نقطه شروع ، دکمه سمت چپ ماوس را نگه دارید و تا آخرین جایی که میخواهید بلوک شود دکمه چپ را رها نکنید. پس از بلوک کردن متن نوبت آن است که عملیات لازم را روی قسمت بلوک شده انجام دهید مانند : تغییر قلم ، تغییر سایز ، تغییر رنگ و...
حذف به کمک صفحه کلید :
برای حذف محدوده ی بلوک شده بایستی کلید Delete را فشار دهید.
حذف به کمک ماوس :
برای حذف قسمتی از پرونده به کمک ماوس باید متن را توسط ماوس انتخاب نمائید و با کمک زیر منوی Clear از منوی Edit قسمت انتخابی را حذف کنید.
حذف به کمک صفحه کلید :

برای حذف باید از انتخاب متن یا بلوک کردن کلید Delete را فشار دهید. فشردن این کلید موجب حذف بلوک خواهد شد.

حذف به کمک ماوس :

برای حذف قسمتی از پرونده به کمک ماوس باید متن را توسط ماوس انتخاب نمائید و با کمک زیر منوی Clear از منوی Edit قسمت انتخابی را حذف کنید.
ضبط و ضبط با نام

- ضبط و ضبط با نام (Save & Save as) :

به بالای محیـــط Word نگاه کنید روی نـــوار عنوان یادداشت شده Microsoft Word Document 1 اسم Document 1 همان نام پرونده شماست که خود برنامه هنگامیکه پرونده جدید باز میشود به آن نام Document میدهد. هنگامی که پرونده ای را ضبط می کنید خود برنامه از شما خواهد پرسید که نام پرونده چه باشد یعنی اسم Document را خود برنامه به پرونده میدهد تا قبل از ضبط کردن شما پرونده نام داشته باشد. اکنون پس از اینکه فرمان ضبط پرونده را صادر کردید برنامه از شما نام پرونده را خواهد پرسید پس زمانی که شما برای اولین بار بخواهید پرونده خود راSave کنید کادر محاوره ای Save as برای شما باز خواهد شد برای اینکه دستور ضبط پرونده را اجرا کنید میتوانید از کلید ترکیبی Ctrl+S استفاده کنید یا اینکه از نوار ابزار استاندارد دکمه Save را فشار دهید یا اینکه از منوی File روی زیر منوی Save بروید.
بعد از اینکه یکی از این دستورات را اجرا کردید برای اینکه پرونده شما اسم نداشته و از اسم پیش فرض خود برنامه استفاده مینموده است کادر محاوره ای Save as باز میشود.

• Save in : توسط این نشانه میتوانید محل نگهداری پرونده را مشخص کنید.

• Up one level : توسط این علامت خواهید توانست تا به یک پوشه بالاتر (قبل) بروید یعنی از پوشه جاری که در آن قرار گرفته اید خارج شوید.

• File name : در این قسمت میتوانید اسم مورد نظر خود را تایپ نمائید.

• Save as type : در این قسمت Word Document را انتخاب کنید. سپس در آخر دکمه Save را انتخاب نمائید . حال پرونده شما با نامی که شما وارد نموده اید ضبط شده و شما میتوانید روی نوار عنوان ، نام پرونده خود را مشاهده نمائید. این نام میتواند تا 256 حرف باشد از طرفی میتوان بین نامی که داده میشود فاصله هم زد. اگر اطلاعات جدید یا تغییراتی در سند خود وارد کنید این بار با یکی از روشها مثلاً Ctrl+S پرونده شما ضبط خواهد شد و دیگر کادر محاوره ای Save as باز نخواهد شد زیرا پرونده شما نام دارد.
 Save خودکار

برای اینکه دستور دهید که بصورت خودکار پرونده در Word ضبط شود وارد منوی File زیر منوی Save as و گزینه Option می شوید و دستور Always create backup copy را تیک می زنید و در Box روبروی Minutes زمان را تعیین می کنید مثلاً اگر زمان 5 دقیقه در نظر گرفتید هر 5 دقیقه یکبار پرونده شما بصورت خودکار ضبط خواهد شد .یا اینکه میتوانید از منوی Tools زیر منوی Option برگ نشان Save را انتخاب کنید و دستور دستور Always create backup copy را تیک می زنید و در Box روبروی Minutes زمان را تعیین می کنید.
خواندن و باز کردن پرونده

- خواندن و باز کردن پرونده (Open) :

برای خواندن پرونده یا به قولی باز کردن پرونده باید از منوی File زیر منوی Open را انتخاب کنید. البته میتوانید از کلید ترکیبی Ctrl+O یا از نوار ابزار استاندارد دکمه Open را انتخاب نمائید.
• Look in : توسط این نشانه میتوانید محل نگهداری پرونده را مشخص کنید.

• Up one level : توسط این علامت خواهید توانست تا به یک پوشه بالاتر (قبل) بروید یعنی از پوشه جاری که در آن قرار گرفته اید خارج شوید.

• Search the web : توسط این علامت میتوانید صفحه مورد نظر خود را در محلی در بین صفحات Web روی اینترنت قرار دهید . لذا توسط این گزینه عمل جستجو را در Web انجام داده و سپس صفحه خود را در آن محل ذخیره کنید.

• List : فقط اسامی سندهای شما به نمایش گذاشته خواهد شد.

• Details : در این مشاهده شما ضمن داشتن اسامی پرونده ها، حجم آنها ، نوع آنها و تاریخ ایجاد یا آخرین تغییر آنها را نیز در اختیار خواهید داشت .

• Properties : توسط این گزینه مشخصات پرونده به نمایش در خواهد آمد. برای این منظور صفحه به دو قسمت تبدیل می گردد که در سمت چپ اسامی پرونده ها و در سمت راست مشخصات آنها به نمایش در می آید.

• Preview : با انتخاب این قسمت میتوانید در سمت راست پنجره نمایی از پرونده را در اختیار داشته باشید.

اگر روی پرونده رفته و کلیک راست کنید منوی میانبری ظاهر میشود :

• خواندن (Open) : استفاده از این گزینه موجب خواهد شد تا پرونده انتخابی خوانده شود در این حالت امکان دادن تغییرات و ویرایش را بطور کامل بر روی پرونده مورد نظر خواهید داشت .

• خواندن بدون تغییرات (Open read only) : در این حالت فقط میتوانید پرونده را بخوانید.

• کپی برداری و سپس خواندن (Open as copy) : چنانچه از این گزینه استفاده نمائید موجب خواهید شد تا از پرونده انتخابی یک کپی برداشته شود و آن کپی خوانده شود با انتخاب این گزینه در اصل شما پرونده را نخوانده اید بلکه کپس آن را خوانده اید . چنانچه در کپی پرونده تغییراتی بدهید و ضبط کنید این تغییرات در کپی پرونده ضبط خواهد شد نه در پرونده اصلی .

• چاپ (Print) : اگر بخواهید پرونده را چاپ کنید دیگر نیازی به باز کردن پرونده مورد نظر نیست فقط کافی است روی پرونده مورد نظر کلیک نموده و سپس فرمان چاپ را صادر نمائید.


پیش نمایش چاپ - Print Preview

حال موقع آن رسیده است تا هر آنچه را که در محیط تایپ مشاهده می کنید آنرا به شکل واقعی چاپ ببینید. منظور از محیط واقعی چاپ محیطی است که متن پرونده شما را به حالتی نشان میدهد که دقیقاً قرار است چاپ شود.

برای رفتن به محیط پیش نمایش از نشانه Print Preview بر روی نوار ابزار استاندارد استفاده نمائید و یا از منوی File زیر منوی Print preview را انتخاب کنید و یا از کلید ترکیبی Ctrl+F2 استفاده نمائید. آنچه در پیش نمایش می بینید عبارتست از نوار ابزاری که در این محیط ظاهر می گردد نشانه های این نوار ابزار عبارتند از :

• برایتان به نمایش گذاشته میشود.

• چاپ (Print) : با کلیک روی این نشانه میتوانید پرونده خود را چاپ نمائید.

• ذره بین (Magnifier) : هنگامیکه به پیش نمایش چاپ وارد می شوید این علامت به داخل رفته است و ذره بین را در اختیار شما قرار داده است. کافیست تا روی صفحه مورد نظر خود کلیک نمائید تا صفحه مورد نظر بزرگتر به نمایش در آید در صورتی که روی ذره بین رفته و روی آن کلیک کنید این امکان برای شما فراهم می شود که در روی صفحه تایپ و عملیاتی را انجام دهید.

• مرور تک صفحه (One Page) : با فشردن دکمه ماوس بر روی این نشانه صفحه جاری بطور کامل به نمایش در می آید در این حالت میتوانید کل صفحه را مشاهده کنید.

• مرور چند صفحه (Multiple pages) : چنانچه بیش از یک صفحه را در اختیار داشته باشید ، میتوانید صفحات را کنار هم قرار دهید و صفحات را در کنار هم مشاهده کنید. برای انجام این عمل کافیست تا با ماوس روی این نشانه کلیک کنید و تعداد صفحات مورد نظر خود را انتخاب کنید تا این صفحات را کنار یکدیگر مشاهده نمائید.

• بزرگنمایی (Zoom) : توسط این گزینه میتوانید صفحات خود را بزرگتر و یا کوچکتر مشاهده نمائید نکته قابل توجه اینکه این گزینه فقط صفحه را بزرگتر و یا کوچکتر نشان میدهد و تاثیری در چاپ پرونده شما ندارد. در صورت لزوم میتوانید عدد مقدار بزرگنمایی را به دلخواه وارد کنید برای این کار کافیست تا عدد مورد نظر را وارد نموده و Enter را بزنید.

• خط کش (Ruler) : با کلیک روی این گزینه میتوانید از خط کش استفاده نمائید.

• فشرده سازی متن (Shrink to fit) : فرض کنید مشغول تایپ یک نامه هستید و نامه شما پس از پایان ، یک صفحه و دو خط شد. وجود این دو خط در صفحه بعد شاید زیاد جالب نباشد و شاید بخواهید تا این دو خط نیز به صفحه قبل منتقل شود. همانطور که میدانید یا باید قلم خود را ریزتر کنید و یا فاصله بین سطرها را کم کنید. اما میتوانید بجای این کارها از این گزینه استفاده کنید. این گزینه با کم کردن فاصله بین سطرها متن شما را جمع تر می کند تا متنی که در یک صفحه و دو خط جا گرفته بود اکنون در یک صفحه کامل جا شود.

• نمایش تمام صفحه (Full Screen) : این گزینه موجب خواهد شد که متن خود را به شکل تمام صفحه مشاهده کنید. البته برای این کار میتوانید از منوی View زیر منوی Full Screen نیز استفاده کنید.

• بستن (Close) : خروج از پیش نمایش است با کلیک روی این گزینه و یا فشردن کلید ESC میتوانید از محیط پیش نمایش خارج شوید و مجدداً به محیط تایپ باز گردید.

• راهنمای مشخصات پاراگراف (Context Sensitive Help) : برخورد با گزینه علامت سئوال همیشه و همه جا ما را به فکر راهنما می اندازد. در اینجا توسط این گزینه میتوانید مشخصات پاراگراف دلخواه را ببینید. برای انجام این کار باید متنی داشته باشید سپس روی این گزینه کلیک نمائید تا شکل نشانگر شما بصورت نشانه همراه علامت سئوال درآید. حال با این حالت ماوس روی پاراگرافی که به اطلاعات آن نیاز دارید کلیک نمائید تا مشخصات آن پاراگراف به شما داده شود. در این پنجره تو رفتگی ها، نوع قلم های بکار رفته در پاراگراف و دیگر مشخصات

تنظیمات صفحه

- تنظیمات صفحه (Page Setup) :

برای اینکه بتوانید محدوده متن ، نوع کاغذ، محل قرار گرفتن کاغذ و غیره را تعریف کنید باید از این زیر منو که در منوی File قرار دارد استفاده کنید.

1- حاشیه ها (Margins) :

هنگامی که میخواهید شروع به تایپ نمائید، مسلماً از لبه کاغذ شروع نمی کنید و یک مقدار فاصله از بالا، راست ، چپ و پائین می دهید. یعنی در قسمتهای کناری کاغذ چیزی تایپ نمی شود که به این قسمتها حاشیه می گویند.

اعدادی که میتوانید برای حاشیه در نظر بگیرید تحت اختیار خودتان می باشد. یعنی دادن هر عددی آزاد است ( البته به شرطی که از طول و عرض کاغذ بیشتر نباشد و فضایی برای تایپ متن باقی بماند ).

اگر اندازه های شما Inches است و آنها را میخواهید تبدیل به سانتیمتر بکنید از منوی Tools زیر منوی Options برگ نشان General سپس گزینه Measurement units میتوانید واحد اندازه گیری مورد نظر خود را انتخاب نمائید.

• عمق شیرازه (Gutter) :

شاید تاکنون برایتان پیش آمده باشد که بخواهید چند صفحه ای پراکنده را از حالت برگ برگ بصورت یک جزوه در آورید. برای اینکار احتیاج دارید تا از یک سمت (سمت راست ) گیره ای بزنید، یا جزوه را سیمی کنید. به قسمتی که سیمی میشود یا در یک کتاب برای صحافی به داخل میرود عمق شیرازه میگویند.

چنانچه خواستید تا اینگونه جزوات را تهیه کنید به خاطر بسپارید که در کتب فارسی عمق شیرازه در صفحات فرد از سمت راست و در صفحات زوج از سمت چپ می باشد که خود Word بطور اتوماتیک اینگونه عمل مینماید. توجه داشته باشید که عمق شیرازه هنگامی استفاده میشود که جزوات شما پشت و رو چاپ شوند . چنانچه قرار باشد جزوات بصورت تک رو باشند فقط باید حاشیه راست را بیشتر داد.

نکته قابل توجه اینکه عددی که به عمق شیرازه میدهید به حاشیه ها اضافه میشود. یعنی اگر حاشیـــه راست 2 و چـــپ 2 باشد و شما عمــق شیــرازه را 1 سانتیمتر بدهید در کتابهای فارسی حاشیه راست در صفحات فرد 3 خواهد شد و حاشیه چپ 2 سانتیمتر باقی خواهد ماند.

2- سایز کاغذ (Paper Size) :

توسط این گزینه میتوانید نوع کاغذی را که تصمیم دارید از آن استفاده نمائید مشخص کنید. توجه داشته باشید که نوع کاغذ باید با نوع چاپگر سازگار باشد. یعنی به گونه ای باشد که چاپگر بتواند چنین اندازه کاغذی را چاپ نماید.

• جهت (Orientation) :

در Word این امکان وجود دارد که کاغذ را به دو حالت قرار دهید.

حالت ایستاده (Portrait) : در این حالت کاغذ به حالت ایستاده قرار می گیرد.

حالت خوابیده (Landscape) : در این تعریف شما فرمان میدهید تا کاغذ به حالت خوابیده قرار گیرد.

توجه داشته باشید که در هر دو حالت کاغذ شکل عادی وارد چاپگر خواهد شد و این خود برنامه است که متن را بصورت افقی و یا عمودی چاپ می گیرد.

3- مبدا کاغذ (Paper Source) :

این گزینه محل قرار گرفتن کاغذ در چاپگر می باشد. تعاریف این گزینه برای هر چاپگر متفاوت است . هنگام نصب Word خود این برنامه بهترین را انتخاب نموده ، لذا این گزینه دست نزنید.

4- لایه (Layout) :

با گـــزینه های این کادر مانند Borders-Header & Footers-Section در فصل های آینده آشنا خواهید شد. توسط گزینه Line numbers میتوانید برای سطرهای خود شماره در نظر بگیرید. با کلیک کردن روی این گزینه کادر محاوره ای Line numbers ظاهر میشود که با تیک زدن در Box روبروی Add line numbering تمام گزینه ها فعال خواهد شد.

توجه داشته باشید برای اینکه شماره سطرها را مشاهده کنید پنجره را به حالت Page layout ببرید.

• Start at :

ممکن است یک تایپ پرونده را برای سریعتر تایپ شدن بین خود و دوستتان تقسیم کنید و قسمت دوم پرونده به شما بیفتد برای شماره زدن خطها ممکن است از شماره 1 تا 88 در قسمت اول پرونده باشد مطمئناً برای تایپ قسمت دوم شما شماره را از یک شروع نخواهید کرد و از ادامه آن یعنی 89 به بعد استفاده میکنید پس در قسمت Start at شماره 89 را وارد خواهید کرد.

• From text :

توسط این گزینه فاصله شماره را با متن تنظیم خواهید کرد.

• Count by :

این گزینه یعنی شمردن توسط چه شماره ای انجام بگیرد. توسط این گزینه تعریف میشود که چند تا چند تا شمارش سطر انجام گیرد مثل 5 ، 10 ، 15 یعنی شماره سطرها هر پنج سطر یکبار درج شود.

• Restart each page :

شروع هر برگه یعنی شمردن خطها برای هر برگه جدید از ابتدا صورت گیرد.

• Restart each section :

شروع هر قسمت یعنی شمردن خطها برای هر بخش و قسمت از ابتدا صورت گیرد.

• Countinuous :

ادامه دادن منظور این است که شمردن خطها از اول سند تا آخر سند پشت سرهم صورت بگیرد.

تمرین :

درصورتیکه کامپیوتر شما به پرینتر وصل باشد و شما دارای چاپگر باشید میتوانید این تمرین را انجام دهید.

1- سند جدیدی باز کنید:

2- حاشیه های سند خود را در قسمت Margin تغییر دهید سپس حالت صفحه خود را به حالت Landscape در آورید حالا دستور چاپ بدهید.(میدانید بصورت پیش فرض Word برای کاغذ A4 تعریف شده است)

3- سند جدیدی باز کنید و متن خودرا به اندازه کاغذA5 تایپ کنید آیا میدانید چه تغییراتی باید حاصل شود تا شما یک نامه A5 داشته باشید.

- درشت نویسی حرف اول پاراگراف (Drop Cap) :

شاید لازم باشد تا برای تاکید و توجه بیشتر به یک پاراگراف حرف اول کلمه اول پاراگراف را درشت تر بنویسید.
برای انجام این کار باید این فرمان را از منوی Format زیرمنوی Drop Cap انتخاب کنید. این فرمان دارای سه گزینه بشرح زیر است :

• None : در این حالت هیچ نوع درشت نویسی در کار نیست و پاراگرافهای شما به حالت عادی تایپ خواهد شد.

• Dropped : در این حالت از درشت نویسی حرف اول یک پاراگراف درشت نوشته خواهد شد و بقیه سطرها زیر این حرف قرار خواهند گرفت.

• In margin : در این حالت عمل درشت نویسی انجام میشود ولی سطرهای بعدی دقیقاً زیر حرف دوم حرف درشت شده قرار می گیرند. پس از انتخاب یکی از حالتهای دوم یا سوم میتوانید نوع قلم (Font) آن را نیز تعیین کنید. از طرفی با انتخاب گزینه Line to drop میتوانید تعداد سطرهایی را مشخص کنید که حرف اول باید اشغال کند. فرضاً اگر تعداد خط را پنج بگذارید حرف شما به اندازه ای بزرگ میشود که پنج سطر اشغال کند. چنانچه خواستید تا حرف اول درشت با متن شما فاصله بگیرد میتوانید از گزینه Distance from text استفاده کنید.
پاراگراف و قالب بندی آن

- پاراگراف و قالب بندی آن (Paragraph) :

همانطور که در پیش ازاین آموختید پاراگراف شامل یک حرف ، یک کلمه ،یک جمله ، یک سطر یا چند سطر است که تا پایان نپذیرفته ،Enter نمی زنیم. هر جا که Enter زده شد به معنای پایان یک پاراگراف است .

علامت پاراگراف آشکار/پنهان (Show/Hide) :

در Word این امکان وجود دارد تا به طریقی انتهای پاراگرافهای خود را ببینید. چنانچه روی نوارابزار Standard را مشاهده کنید با علامت برخواهید خورد که با فشردن این علامت، انتهای هر پاراگراف آن را مشاهده خواهید کرد.
با فعال کردن دکمه Show/Hide در نوارابزار میتوانید این کاراکترهای خاص که هر کدام بیانگرعملیاتی که شما انجام داده اید، هست را ببینید. ( پــاراگراف .... فاصله (اینتر) ایجاد سطر جدید در درون یک پاراگراف )
حال برای استفاده از قالب بندی های یک پاراگراف از زیر منوی Paragraph در منوی Format استفاده کنید.

1- سطر بندی و تورفتگی ها (Direction & Indents) :

• سطربندی یا جهت (Direction) : توسط این گزینه میتوانید نوع و جهت تایپ خود را مشخص نمائید. (Arabic-Latin)

• مسیر ،تراز(Alignment) : بعد از تعیین جهت تایپ اکنون نوبت محل قرار گرفتن متن است . فهرست رو به پائین این گزینه را باز کنید به گزینه های زیر برخواهید خورد.

چپ چین (Left) : موجب میشود تا متن شما در سمت چپ قرار گیرد انتخاب این گزینه بیشتر در متن لاتین کاربرد دارد. پاراگرافی که با این گزینه تایپ میشود ، از سمت چپ سطرها تراز بوده ولی سمت راست آنها تراز نمی باشد. برای اینکه سطرهای پاراگراف تراز چپ شود متن مورد نظر خود را بلوک کرده از نوار ابزار Formatting کلیــد Align Left و یا از کلید ترکیبی Ctrl+L نیز میتوانید استفاده کنید.

راست چپن (Right) : موجب میشود تا متن شما در سمت راست قرار گیرد انتخاب این گزینه بیشتر در متن فارسی کاربرد دارد. پاراگرافی که با این گزینه تایپ میشود ، از سمت راست سطرها تراز بوده ولی سمت چپ آنها تراز نمی باشد. برای اینکه سطرهای پاراگراف تراز راست شود متن مورد نظر خود را بلوک کرده از نوار ابزار Formatting کلید Align Right و یا از کلید ترکیبی Ctrl+R نیز میتوانید استفاده کنید.

وسط چین (Center) :‌انتخاب این گزینه موجب میشود تا متن شما در وسط صفحه ( بین دو حاشیه ) قرار گیرد. البته این به شرطی صادق است که سطری را که تایپ می کنید تمام سطر را اشغال نکند. برای این منظور شما میتوانید متن مورد نظر خود را بلوک کرده از نوار ابزار Formatting کلید Center و یا از کلید ترکیبی Ctrl+E نیز میتوانید استفاده کنید.

- تراز شده حداقل (Justify Low)

- تراز شده متوسط (Justify Medium)

- تراز شده حداکثر (Justify high)

چنانچه بخواهـــید پاراگراف شما بلندترو یا کوتاهتر شود میتوانید از این گزینه ها استفاده کنـــید. این گزینه ها موجب خواهند شد تا در لاتین فاصله بین کلمات و در فارسی خط تیره بین کلمـــات بیشتر گردد.

مثال : گـــــزینــه ، L a t i n

• تو رفتگی (Indentation) : برای آنکه متن خود را نسبت به حاشیه تو رفتگی بدهید باید از این گزینه استفاده نمائید که برای لاتین (Left) و برای فارسی (Right) را انتخاب می کنید.

• بطور ویژه (Spacial) : اگر این گزینه را برگزینید و فهرست رو به پائین این گزینه را باز کنید به گزینه های زیر برخواهید خورد.

-None : هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.
-First Line: سطر اول را به جلو و عقب میراند.
-Hanging : متن را غیر از سطر اول به عقب و جلو میراند.
چاپ پرونده

اکنون نوبت به آن رسیده است که پرونده خود را به چاپ رسانید. برای چاپ پرونده باید از زیر منوی Print از منوی File استفاده کنید یا از کلید ترکیبی و فوری Ctrl+P و یا از نشانه چاپگر روی نوار ابزار استفاده شود.

اولین گزینه ای که در این زیرمنو با آن برخواهید خورد نوع چاپگر است . تعریف نوع چاپگر همانند تعریف نوع قلم بعهده ویندوز می باشد. برای آنکه بتوانید فرمان چاپ را صادر کنید باید چاپگر را در ویندوز نصب کنید. توجه داشته باشید در صورتی که در Word رنگی تایپ نمودید حتماً باید چاپگر رنگی در اختیار داشته باشید.

• چاپ صفحات انتخابی (Page Range) : از آنجا که ممکن است بخواهید صفحه یا صفحات خاصی از سند خود را به چاپ برسانید لذا در اینجا امکانات متنوعی برای چاپ صفحات وجود دارد که عبارتند از :

-All : چاپ تمام صفحات پرونده یا سند.

- Current Page: انتخاب این گزینه موجب خواهد شد تا صفحه جاری یعنی صفحه ای که اکنون مکان نما بر روی آن قرار گرفته به چاپ برسد.

- Selection : فقط قسمتی که مارک شده یا بلوک شده به چاپ میرسد.

- Pages : توسط این گزینه میتوانید صفحات خود را به دلخواه انتخاب نمائید وچاپ بگیرید بعبارتی چاپ صفحات انتخابی است. توجه داشته باشید برای جدا کردن صفحات از علامت (,)و برای صدور فرمان چاپ صفحات پشت سرهم از علامت (–) استفاده میشود.

مثال: 2,7,9,16و برای چاپ صفحات پشت سر هم 30-50.

• Copies : چنانچه خواستید از یک صفحه بیش از یکی چاپ شود میتوانید از این گزینه استفاده کنید. کافیست تا تعداد کپی را در گزینه Number of copies مشخص کنید.

- Collate : فرض را بر این داشته باشید که خواستید تا از صفحه 1 تا 15 چاپ بگیرید و تعداد کپی را روی سه قرار داده اید ( یعنی از هر صفحه 3 برگ ) حال چنانچه گزینه Collate علامت تیک داشته باشد یک بار از صفحه یک تا 15 چاپ میشود و سپس چاپگر مرتبه دوم چاپ صفحه یک تا 15 را آغاز میکندو پس از پایان برای بار سوم و آخرین بار ( چون تعداد کپی 3 بود) از صفحه یک تا 15 چاپ می گیرد. یعنی سه دسته 1 تا 15 جدا شده،آماده اند. اما چنانچه این گزینه علامت تیک نداشته باشد از صفحه یک سه بار،دو سه بار، سه سه بار و ... همینطور این عمل تا صفحه 15 که آخرین صفحه است ادامه خواهد یافت.

• Print : در حالت عادی تمامی صفحات چاپ خواهند شد . زیرا گزینه Print روی All pages in range قرار دارد. اما چنانچه خواستید میتوانید با انتخاب Odd page صفحات زوج و با انتخاب Even pages صفحات فرد را به چاپ برسانید. این انتخاب به شما کمک میکند تا در مواردی مثل تهیه جزوه بتوانید پشت و رو چاپ بگیرید ( یعنی اول صفحات فرد را چاپ گرفته و سپس کاغذ را بر عکس در چاپگر قرار داده و بعد فرمان چاپ صفحات زوج را صادر می کنیم تا صفحات زوج پشت صفحات فرد چاپ شوند).

تمرین :

1- یک سند به دلخواه باز کنید که حداقل 10 صفحه باشد .

2- صفحه 4 را در دو نسخه چاپ کنید.

3- یک قسمتی از سند را بلوک نمائید و فقط همان قسمت بلوک شده را چاپ کنید.

اضافه کردن Word Art

Word Art برنامه جداگانه ای است که به همراه میکروسافت آفیس ارائه شده است . این برنامه متن را در اشکال از پیش تعیین شده ای قرار داده و سپس آنها را در مدرک درج میکند. با کلیک کردن روی دکمه Insert Word Art در نوار ابزار Drawing یا با انتخاب منوی Insert زیر منوی Picture و سپس انتخاب Word Art ، میتوان به آن دسترسی پیدا کرد. با کلیک روی این گزینه پنجره ای در محل مکان نما ظاهر میشود. Word نوار ابزار Word Art را نیز نمایش میدهد. در صورتیکه نوار ابزار Word Art به نمایش در نیامد میتوانید از منوی View زیر منوی Toolbars از فهرست گزینشی باز شده نوار ابزار Word Art را نمایان کنید.

برای استفاده از
Word Art ، مراحل زیر را بکار ببرید:

1- افکت
Word Art مورد نظر را از کادر محاوره ای Word Art Gallery انتخاب کنید روی Ok کلیک کنید.

2- هنگامی که کادر محاوره ای
Edit Text Word Art ظاهر میشود، متن جدید را جایگزین متن قبلی کنید.

3- قلم مورد نظر را از لیست باز شو انتخاب کرده و اندازه آن را تعیین کنید در صورتی که میخواهید قلم سیاه یا ایتالیک باشد روی دکمه های متناسب ، کلیک کنید.

4- موضوع
Word Art در مدرک ظاهر شده، و در اطراف آن کادرهای کوچک تغییر اندازه وجود دارد که نشان میدهند این موضوع هنوز در حالت انتخاب می باشد.

5- از نوار ابزار
Word Art توسط کلید Format Word Art میتوانید حالتهای مختلف از قبیل تغییر رنگ خط دور متن ، پر کردن درون متن ، تغییر پهنا ، عرض ، ارتفاع و ..... را انجام دهید.

6- ازطریق کلید
Word Art Shape میتوانید حالتهای مختلف برای متن خود طراحی کنید.

7- با استفاده از کلید
Text Wrapping میتوانید متن خود را به حالتهای مختلف تنظیم کنید که دور تصویر یا روی تصویر یا بالا و پائین تصویر و .... قرار گیرد.

8- با استفاده از کلید
Word Art Same Letter Heights میتوانید حروف را بلند یا کوتاه کنید.

9- از طریق کلید
Word Art Vertical Text میتوانید حالت متن را عمودی کنیدو برای برگرداندن به حالت افقی کافیست یکبار دیگر روی آن کلیک کنید.

تمرین :

1- توسط
Word Art از نوار ابزارDrawing اسم خودتان را تایپ کنید.

2- با ظاهر شدن نوار ابزار
Word Art اسم خودتان را بصورت یک نیم دایره درآورید.( درصورتیکه نوارابزار ظاهر نشد از منوی View/Toolbars/Word Art را ظاهر کنید).

3- توسط نوار ابزار
Word Art اسم خودتان را به اسم دوستتان تغییر دهید.

4- اسم دوستتان را بصورت عمودی در آورید.

5- دوباره اسم آنرا بصورت افقی در آورید و آنرا بصورت
Background صفحه خود در آورید و روی آن متن تایپ کنید.

- اضافه کردن
Clip Art :

به همراه
Word ، کتابخانه ای از Clip Art ارائه میشود که امکان اضافه کردن مواردی به مدرک و جالبتر کردن آن توسط تصاویر را فراهم می سازد.

برای اضافه کردن یکی از این تصاویر
Clip Art به مدرک ، مراحل زیر را انجام دهید:

1- مکان نما را به محلی که میخواهید تصویر
Clip Art را در مدرک جای دهید ، انتقال دهید.

2- از منوی
Insert زیر منوی Picture و سپس انتخاب Clip Art ، میتوان به آن دسترسی پیدا کردو یا از نوار ابزار Drawing کلید Insert Clip Art میتوانید استفاده کنید.

3- از لیست سمت چپ کادر محاوره ای
Microsoft Clip Gallery ، گروه تصویر را انتخاب کنید. برای مشاهده تمام Clip Art ها ، All Categories را انتخاب کنید.

4- برای اضافه کردن تصویر به مدرک روی
Insert کلیک کنید.

5- با ظاهر شدن تصویر، نوار ابزار
Picture ظاهر میشود البته شما میتوانید این نوار ابزار را از فهرست نوارهای ابزار در منوی View انتخاب کنید.

6- با استفاده از دکمه
Insert Picture از نوار ابزار Picture میتوانید تصویر به مدرک اضافه کنید.

7- دکمه
Color از نوار ابزار رنگ تصویر را تغییر میدهد مثلاً آنرا به حالت رنگی و یا سیاه و سفید و... نشان میدهد.

8- دکمه
More Contrast, Less Contrast درجه وضوح تصویر را کم و زیاد میکند.

9- توسط دکمه
Crop میتوان قسمتی از تصویر را برید.

10- برای چرخاندن تصویر میتوان از دکمه
Rotate از نوار ابزار Picture استفاده کرد.

11- توسط دکمه
Line Style میتوان شیوه خط را تغییر داد.

12- از نوار ابزار
Picture توسط کلید Format Picture میتوانید حالتهای مختلف از قبیل تغییر رنگ خط دور متن ، پر کردن درون متن ، تغییر پهنا ، عرض ، ارتفاع و ..... را انجام دهید.

13- با استفاده از کلید
Text Wrapping میتوانید متن خود را به حالتهای مختلف تنظیم کنید که دور تصویر یا روی تصویر یا بالا و پائین تصویر و .... قرار گیرد.

14- میتوانید تغییراتی که در تصویر داده ایدو مورد پسند شما واقع نگردیده ، توسط دکمه
Reset Picture دوباره به حالت اولیه تصویر بازگردید.

- حذف و تعیین محل گرافیک :

حذف یک گرافیک ، کار ساده بوده و با انتخاب گرافیک و سپس فشار دادن کلید
Delete انجام میگیرد. هنگامی که میخواهید گرافیک را انتقال دهید، بو سط گرافیک اشاره کنید تا اشاره گر ماوس تبدیل به یک فلش چهارطرفه شود ، در این حالت دکمه ماوس را فشار داده و خط بیرونی گرافیک را به محل جدید، درگ کنید. سپس دکمه ماوس را رها کنید تا گرافیک در محل جدید ظاهر شود.

هنگامی که نیاز به انتقال گرافیک به صفحه یا مدرک دیگری دارید، آن را انتخاب کرده و روی دکمه
Cut در نوار ابزار کلیک کرده و مکان نما را در محلی که میخواهید گرافیک ظاهر شود ، قرار داده و سپس روی دکمه Paste در نوار ابزار کلیک کنید.

تمرین :

1- یک تصویر از تصاویر پیش فرض
Clip Art به دلخواه انتخاب کنید.

2- از نوار ابزار ظاهر شده
Picture نور آنرا تغییر دهید.

3- مقداری از عکس خود را برش دهید.

4- دوباره عکس خود را به حالت اولیه برگردانید.

5- عکس را بصورت
Background صفحه خود قرار دهید و بر روی آن متن تایپ کنید.

6- یک تصویر از تصاویری که خودتان ضبط کرده اید و بر روی کامپیوتر خود قرار داده اید ظاهر کنید و بصورت
Background صفحه بگذارید.

7- یک سند جدید باز کنید و یک دایره کشیده و چندین کپی از روی آن انجام دهیدسپس دو تا از آنها را
Delete کنید.

ستون بندی - Columns

در حالت عادی مشغول تایپ متن یک ستونی هستید. اما چنانچه بخواهید میتوانید متن خود را در بیش از یک ستون تایپ کنید.

برای استفاده از ستون بندی استفاده از زیر منوی
Columns در منوی Format
میباشد.

حال تعداد ستونهای لازم را برگزینید ( فرضاً سه ستونی ) برای این کار باید روی سه ستونی با ماوس کلیک کنید.

پس از تایپ ستون اول پر شده ، سپس به ستون دوم میرود پس از پر شدن ستون دوم ، ستون سوم پر می گردد و بعد از پر شدن ستون سوم ، صفحه بعد شروع به پر شدن می کند.

• تعداد ستون (
Presets) :

توسط این گزینه میتوانید تعداد ستون لازم را انتخاب کنید. همانطور که می بینید در سه ستون اول عرض ستونها مساوی می باشد اما در نوع چهار و پنج
Left,Right عرض ستونها مساوی نیست.

اگر انواع ستون بندی بالا مورد پسندتان نبود و تعداد ستون بندی بیشتری نیاز داشتید میتوانید توسط گزینه
Number of Columns ، تعداد ستون مورد نیاز را انتخاب کنید.

• خط مابین ستونها (
Line Between) :

در صورت لزوم و با زدن علامت تیک میتوانید از برنامه بخواهید تا بین ستونهای شما خط بیندازد. درصورتیکه غیر از دستور تک ستون را انتخاب کنید این گزینه فعال میشود.

• ترتیب پر شدن ستونها :

در حالت عادی پس از انتخاب ستون بندی بخاطر پیش فرض بودن ، برنامه ستون اول را ستون سمت چپ قرار میدهد و اول این ستون را پر میکند. یعنی اول ستون سمت چپ پر میشود ،سپس ستون وسط و در انتها ستون سمت راست . این موضوع بخاطر این است که
Word سطربندی شما را لاتین فرض میکند. اگر نیاز داشتید تا ستون سمت راست اول پر شود، سپس به ترتیب ستونهای دوم و سوم، باید گزینه Right to Left را تیک بزنید.

• عرض و فاصله ستونها (
Width and Spacing) :

در حالت عادی و بطور پیش فرض برنامه
Word تمامی عرض ستونها و فاصله بین ستونها یکسان است . چنانچه خواستید تا دو ستون با عرض های متفاوت داشته باشید باید عرض ستون دلخواه را تغییر دهید و یا فاصله بین ستون را کم یا زیاد کنید.

• عرض ستونهای مساوی (
Equal Column Width) :

با زدن ضربدر داخل این گزینه عرض ستونهای شما مساوی خواهد شد و تمامی ستونها با هم برابر میگردد. چنانچه داخل این گزینه ضربدر بزنید دیگر قادر به تعریف عرض ستونهای متفاوت نخواهید بود.

•شکستن ستونها (
Column Break) :

همانطور که میدانید برای رفتن به ستون بندی حتماً باید ستون مورد نظر شما پر شود. اما اگر خواستید تا ستون پر نشده و با همین مقدار به ستون بعد بروید باید از کلید ترکیبی
Ctrl+Shift+Enter استفاده کنید یا از منوی Insert زیر منوی Break گزینه Column Break را انتخاب کنید. با استفاده از این دستورات هر چقدر از ستون پر شده باشد مهم نیست ، این ستون نیمه کاره مانده و با همین مقدار به ستون بعد میرود. و برای رفتن به صفحه بعد شما میتوانید از کلید ترکیبی Ctrl+Enter استفاده کنید یا از منوی Insert زیر منوی Break گزینه Page Break را انتخاب کنید.

• محدوده عمل ستون :

در صورتیکه قصد دارید قسمتی خاص ستون بندی شود کافیست تا آن قسمت را بلوک کنید و سپس فرمان ستون بندی را روی بلوک اعمال نمائید. اما اگر قبلاً دستور ستون بندی داده اید و حال میخواهید از این پس ستون بندی اعمال نشود متن خود را بلوک نموده و دستور تک ستون را صادر کنید.

تمرین :

1- یک شعر از حافظ به دلخواه تایپ کنید. از دستور ستون بندی و شکستن ستون نیز استفاده نمائید.

- شماره صفحه (
Page Numbers) :

اکنون روی زیر منوی
Page Numbers در منوی Insert کلیک کنید.

• موقعیت
Position :

توسط این گزینه میتوانید محل و موقعیت شماره صفحه را معین کنید. این گزینه دارای دو انتخاب بشرح زیر است :

1- سرصفحه
Top of page -Header
2- پائین صفحه
Bottom of page - Footer

• ترازبندی
Alignment :

توسط این گزینه میتوانید نوع تراز خود را یعنی محل قرار گرفتن شماره صفحه را تنظیم کنید.

• نمایش دادن شماره صفحه در صفحه اول (
Show number on first page):

در صورتیکه بخواهید شماره صفحه در صفحه اول به نمایش در آید میتوانید از این گزینه استفاده کنیددر غیر این صورت تیک جلوی این گزینه را برمیدارید و شماره صفحه در صفحه اول تایپ نمی شود.

تمرین :

1- یک سند تایپ شده به دلخواه انتخاب کنید که حداقل دارای 20 صفحه باشد.

2- برای سند خود شماره صفحه تعریف کنید.

3- شماره صفحه ها در پائین سند در وسط تایپ شوند.

4- صفحه اول سند شماره صفحه نمایش داده نشود.

کناره ها و سایه ها - Border & Shading

این زیر منو که در منوی Format قرار دارد به شما امکان میدهد تا دور کاغذ یا دور پاراگراف خود را کادری بیندازید و یا داخل پاراگراف خود را رنگی بدهید.

پس از کلیک روی این زیرمنو پنجره ای باز میشود که دارای سه کادر محاوره ای زیر است.

Borders :

توسط این کادر میتوانید دور پاراگراف خود را کادر بیندازید و در گزینه
Setting امکان کادرها به شکل های گوناگون آمده است .

-
Style : توسط این گزینه میتوانید نوع خط را انتخاب کنید.

-
Color : توسط این گزینه میتوانید انواع رنگ را انتخاب کنید.

-
Width : توسط این گزینه میتوانیدقطر خط انتخابی را تغییر دهید.

-
Preview : توسط این قسمت میتوانید تغییرات انجام شده را مشاهده کنید این یکی از اعمال مرور است . عمل دیگر آن این است که با کلیک روی قسمتهای مختلف آن میتوانید خطوط را تغییر دهید.

-
Apply : توسط این گزینه میتوانید مشخص کنید که این کادر دور چه چیزی تاثیر بگذارد. انتخاب خود را از جعبه باز شو انجام دهید.

-
Options : توسط این گزینه میتوانید فاصله متن تا کادر دور را معین کنید البته این گزینه با انتخاب پاراگراف فعال میشود.

Page Border :

توسط این کادر میتوانید یک چهارگوش یا کادر را دور صفحه خود بیندازید همه گزینه های آن همانند کادر محاوره ای
Borders می باشد با این تفاوت که اثر گذاری آن در قسمتهای زیر است :

- تمام پرونده
Whole Document

- این بخش
This Section

- این بخش – فقط صفحه اول
This Section- First page only

- این بخش – ابتدای همه صفحات اول ( ابتدای همه صفحات اول بخشها)

This Section- All except first page

Shading :

توسط این کادر میتوانید داخل پاراگراف و یا متن خود را رنگی کنید . کافیست تا از گزینه
Fill که دارای تنوع رنگ است استفاده کنید.

توسط دو گزینه
Style,Color میتوانید سایه انتخابی خود را به حالت ترکیبی درآورید.

توجه : تاثیر عمل سایه بر روی متن و پاراگراف میباشد.

تمرین :

1- پاراگراف زیر را تایپ کنید:

توسط این کادر میتوانید داخل پاراگراف و یا متن خود را رنگی کنید . کافیست تا از گزینه
Fill که دارای تنوع رنگ است استفاده کنید.

2- دور پاراگراف بالا یک کادر بیندازید.

3- داخل کادر را رنگ بریزید.

4- رنگ فونت آنرا قرمز کنید.

5- در خارج از کادر پاراگراف زیر را تایپ کنید.

توسط این کادر میتوانید داخل پاراگراف و یا متن خود را رنگی کنید . کافیست تا از گزینه
Fill که دارای تنوع رنگ است استفاده کنید.

6- دور صفحه های سند خود شکل سیب بیندازید.

سرصفحه و پا صفحه - Header & Footer

سر صفحه و پا صفحه دو جز، اصلی یک صفحه می باشد. زیر منوی Header & Footer را در منوی View کلیک کنید. در داخل حاشیه پائین و بالا یک مستطیل خط چین ظاهر می گردد.

پس از باز شدن محدوده متن سرصفحه و پاصفحه ، یک نوار ابزار باز میگردد که این نوار ابزار همان نوار ابزار
Header & Footer است .

Insert Auto Text :

درج متن بصورت پیش فرض .

• درج شماره صفحه (
Insert page number) :


هر آنچه را که در سرصفحه و یا پا صفحه یادداشت کنید در تمامی صفحات مشاهده میشود فـــرض مثال اگر یک “ بنام خدا ” به حالت وسط چین در یک صفحه یادداشت گردد این “بنام خدا” در تمامی صفحات تکرار میشود. اما اگر بخواهید برای هر صفحه شماره بزنید به هیچ عنوان شماره را توسط صفحه کلید درج نمی کنید بلکه مراحل زیر را دنبال کنید.

1- زیر منوی
Header & Footer را از منوی View
باز کنید.

2- روی نشانه “ درج شماره صفحه ” یکبار کلیک کنید تا شماره صفحه درج گردد.

3- پس از درج شدن شماره صفحه در صورت نیاز میتوانید سایز قلم و نوع قلم خود را تغییر دهید.

4- توسط گزینه
Close روی نوار ابزار ، سرصفحه را ببندید.

5- با زدن چند
Ctrl+Enter چند صفحه خالی بوجود آورید. حال به هر صفحه که مراجعه کنید شماره آن صفحه را به رنگ خاکستری ( که البته مشکی چاپ میشود) خواهید دید.

6- چنانچه قصد دادن تغییر در سرصفحه و یا پا صفحه را داشتید کافیست تا روی متن خاکستری رنگ دبل کلیک نمائید تا سرصفحه مجدداً باز گردد. البته میتوانید از منوی
View نیز سرصفحه را باز کنید.

• قالب بندی شماره صفحه (
Format page number) :

با کلیک روی این نشانه میتوانید تنظیمات شماره صفحه را تغییر دهید. با کلیک روی این نشانه پنجره ای ظاهر میشود که به عنوان انتخابهای شماره صفحه است . این گزینه دارای امکانات زیر است .

* قالب بندی شماره (
Number Format) : توسط این گزینه نوع شماره گذاری را تغییر دهید.

* شماره صفحه (
Page numbering) :

- ادامه از بخش قبلی (
Continue from previous section) در حالت عادی شماره صفحه از یک شروع خواهد شد و ادامه پیدا خواهد کرد تا پایان پرونده پس میتوانیم به برنامه فرمان دهیم شماره صفحه را ادامه بخش قبلی بزند.

- شروع از (
Start at) توسط این گزینه میتوانید شماره صفحه را خودتان تعیین کنید.

• درج تاریخ (
Insert Date) :

توسط این گزینه میتوانید تاریخ روز را درج کنید یا از کلید ترکیبی
Alt+Shift+D درج تاریخ کنید.

• درج ساعت (
Insert Time) : توسط این گزینه میتوانید ساعت را درج کنید یا از کلید ترکیبی Alt+Shift+T برای درج ساعت استفاده کنید.

ایجاد جدول از طریق منوی جدول

- ایجاد جدول از طریق منوی جدول ( Draw Table) :

از منوی
Table روی زیر منوی Draw Table کلیک نمائید باکلیک روی این گزینه نوار ابزار Table & Border ظاهر میگردد و گزینه قلم موجود روی این نوار ابزار به داخل میرود.

روی مداد کلیک کنید. اکنون مداد در دست شماست به راحتی میتوانید با کلیک روی یک نقطه و کشیدن آن یک چهارگوش که همان خط دور یا حاشیه جدول است را رسم کنید.

حال نوبت کشیدن خط های وسطی جدول است . رسم این خط ها نیز آسان است کافیست تا از نقطه بالایی یک خط به سمت نقطه پائینی چهارگوش رسم کنید. برای بوجود آوردن بقیه ستونها و ردیفها از همین روش استفاده کنید.

- راه دیگر ایجاد جدول :

این راه از طریق نوار ابزار استاندارد انجام میگیرد برای درج جدول باید روی نشانه جدول که به نام
Insert Table می باشد کلیک کنید.


- امکان تغییر عرض خانه ها :

برای آنکه بتوانید عرض خانه های خود را کم و زیاد کنید ، کافیست تا بین دو خانه قرار بگیرید با قرار گرفتن بین دو خانه نشانه شما به شکل یک فلش دو طرفه درخواهد آمد. حال با کشیدن خط به سمت دیگر یک خانه بزرگتر و خانه دیگر کوچکتر می گردد.

اگر خواستید تا فقط یک خانه بزرگتر گردد نه یک ستون باید آن خانه را بلوک کنید. برای انجام این کار باید نشانگر ماوس خود را روی آن خانه قرار دهید و یک کلیک کنید تا خانه شما بلوک گردد. در این حالت است که با تغییر عرض خانه فقط عرض خانه بلوک شده در آن ردیف تغییر پیدا میکند. با قرار گرفتن بین خانه ها و جابجایی ستون فقط همان ستونی که روی آن قرار گرفته اید تغییر عرض پیدا خواهد کرد.

- امکان تغییر ارتفاع خانه :

همانطور که برای تغییر عرض ستــون مابین دو ستون قرار گرفتید برای تغییر ارتفاع خانه ها نیز باید بین دو ردیف قرار بگیرید. اکنون میتوانید ارتفاع خانه ها را به دلخواه تغییر دهید.

- ادغام و حذف خانه ها :

برای آنکه بتوانید خانـــه ها را ادغـــام و یا حـــذف کنید بایــد از روی نوار ابزار
Table & Border روی نشانه پاک کن (Eraser) کلیک کنید حال روی یک خط که وسط دو خانه قرار گرفته کلیک نمائید با انجام این عمل خط حذف خواهد شد و دو خانه شما تبدیل به یک خانه میگردد. این عمل را میتوانید برای دیگر خانه ها نیز انجام دهید تا خطوط جدول حذف گردد و با برداشتن این خط ها خانه های جدول ادغام و یا حذف می گردند.

- درج متن در محل های گوناگون یک خانه (
Alignment) : برای آنکه بتوانید در محل های گوناگون یک خانه تایپ کنید کافیست تا روی خانه مورد نظر کلیک راست کنید. حال با انتخاب گزینه Alignment سه حالت مختلف برای قرار گرفتن متن در یک خانه در اختیار شماست که البته این حالتها را روی نوار ابزار میتوانید مشاهده کنید.

- تایپ عمودی (
Text Direction) :

برای تایپ عمودی در جدول کافی است تا خانه مورد نظر را انتخاب کرده سپس کلیک راست نمائید. حال با انتخاب گزینه
Text Direction متن شما بطور عمودی تایپ خواهد شد البته هر با کلیک مجدد موجب چرخش به حالتی دیگر میگردد. این گزینه را میتوانید بر روی نوار ابزار و یا از منوی Format انتخاب کنید. با کلیک روی این گزینه انتخاب نوع تایپ وجود دارد کافیست تا روی گزینه آن کلیک نموده و ok را بزنید.

تمرین :

1- جدول زیر رابکشید.2- تغییرات بالا را که در جدول بوجود آمده در جدول تمرین قبل انجام دهید.

- تقسیم خانه ها (
Split Cells) :

برای آنکه بتوانید یک خانه را به دو خانه تقسیم کنید باید روی خانه مورد نظر کلیک راست کنید و سپس با استفاده از این منوی فوری گزینه
Split Cells را انتخاب کنید و یا از نوار ابزار یا از منوی Table استفاده کنید.

• تعداد ستون ها (
Number of Columns) :

در این گزینه باید مشخص کنید که خانه یا خانه هایی که انتخاب کرده اید به چند خانه تقسیم شود فرضاً اگر یک خانه انتخاب کرده باشید میتوانید عدد دو را در این گزینه وارد کنید تا یک خانه به دو خانه تقسیم شود.

• تعداد ردیف ها (
Number of Rows) :

در این گزینه تعداد ردیفها را میتوان مشخص نمود.

• ادغام خانه ها قبل از تقسیم (
Merge Cells Before Split) :

توسط این گزینه میتوانید مشخص کنید که در صورت نیاز اول خانه های انتخابی را با هم یکی کرده ( ادغام ) سپس عمل تقسیم را انجام دهد. زمانی که دو خانه را بلوک می کنید با زدن کلیک راست
Merge Cells ظاهر میشودو یا میتوانید از نوار ابزار و یا از منوی Table استفاده کنید.

تمرین :

1- جدول زیر رابکشید.2- در ردیف 2 در ستون نام خانوادگی خانه مرتضوی را به دو خانه تقسیم کنید.

- مساوی کردن عرض و ارتفاع خانه ها:

برای مســاوی کردن عــــرض و ارتفاع خانــــه ها دو نشـــانه روی نـــوار ابزار
Table & Border وجــــود دارد یکی عرض خـــانه ها را مساوی میکند (Distribute Columns Evenly) و دیگری ارتفاع خانه ها را مساوی می نماید (Distribute Rows Evenly) این دو گزینه را نیز میتوانید در منوی Table بیابید.

تمرین :

1- جدول زیر رابکشید.2- جدول بالا را به عرض و ارتفاع مساوی تقسیم کنید.

برای چاپ پرونده

Ctrl + P
File / Print
نوار ابزار استاندارد
همه موارد

برای بستن از کدام گزینه استفاده می شود ؟

Close
Alt + F4
File/Exit
همه موارد

قبل از چاپ اگر بخواهید سند را مشاهده کنید از کدام روش استفاده می کنید ؟

File/Print Preview
نوار ابزار استاندارد
Ctrl+F2
همه موارد

برای تنظیم حاشیه های متن از کدام دستورات زیر استفاده می شود ؟

حاشیه های متن بطور خودکار Word تنظیم می شود.
گزینه File / Page setup را انتخاب سپس در برگ نشان Margins حاشیه ها را تنظیم می کنیم .
گزینه File/Page Setup را انتخاب سپس در برگ نشان Paper Size را تنظیم می کنیم .
گزینه ب و ج صحیح است .

برای رفتن به مرحله قبل از کدام گزینه استفاده می شود ؟

Edit/Redo
نوار ابزار استاندارد
Ctrl+Z
گزینه ب و ج